طراحی وساخت مهر و قوانین ثبت مهر

قانون ثبت مهر

ثبت مهر چگونه انجام میشود؟ قانون خاصی برای درج موارد مختلف درثبت مهر شرکت ها وجود ندارد. در نتیجه، هر شرکتی می تواند هر موردی رابرای ثبت  مهر خود اقدام کند. اما توصیه کارشناسان مربوطه این است که برخی موارد مهم در رابطه با شرکت موقع ثبت  مهر روی آن درج شود. این موارد در ادامه تشریح شده است. دقت کنید که درج این موارد در ثبت مهر شرکت الزامی نیست و صرفاً جهت توصیه و پیشنهاد می باشد.

این موارد عبارتند از:

  1. لوگوی شرکت

ثبت مهر شرکت را چگونه انجام دهیم؟لوگوی هر شرکت هویت و ویژگی آن شرکت را مشخص می کند. اگر در این زمینه تجربه داشته باشید احتمالاً می دانید که افراد وسواس و سلیقه خاصی را در طراحی لوگوی شرکت خود به کار می گیرند و معمولا برای طراحی آن، زمان زیادی صرف می کنند تا بهترین را انتخاب کنند. بنابراین، لوگوی شرکت می تواند در مهر آن درج شود که در نهایت به زیباتر شدن مهر کمک می کند و مهر شرکت نیز مانند لوگوی آن خاص می شود. زیرا همانطور که می دانید طبق قوانین مهر شرکت، مهر و لوگوی هر شرکت مختص آن شرکت است و هر شرکت لوگوی مخصوص به خود را دارد.

  1. نام شرکت

نام شرکت نیز می بایست در مهر آن درج شود. معمولا توصیه می شود که نام شرکت ها به صورت کامل در مهر درج شود. مثلا اگر نام شرکت شما “شرکت آتیه سازان داده پرداز کیمیا صنعت ” می باشد ، لازم است که نام کامل شرکت خود را در مهر درج کنید و از حذف کردن قسمت هایی از نام شرکت بپرهیزید. این مورد موجب می شود که مهر شرکت شما مختص خودتان باشد زیرا که هیچ شرکت دیگری وجود ندارد که نامش دقیقاً مشابه نام شرکت شما باشد.

  1. نوع شرکت

در مهر شرکت ها، بهتر است که نوع شرکت را نیز ذکر کنید. مثلاً اگر شرکت شما شرکت سهامی خاص است یا شرکت با مسئولیت محدود یا سایر انواع شرکتها معمولا توصیه می شود نوع شرکت نیز حتما در مهر آنها ذکر شود. زیرا نوع هر شرکت نشان دهنده میزان مسئولیت شرکای آن شرکت است و از این طریق مشتریان و اشخاص ثالث می توانند میزان مسئولیت هر یک از شرکا را در قبلا تعهدات شرکت بدانند. در این صورت، اطمینان بیشتری به شرکت می کنند.

  1. شماره ثبت شرکت

همانطور که احتمالا می دانید، پس از اینکه شرکت در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسید، شماره مخصوصی به شرکت داده می شود که همان شماره ثبت شرکت است و مانند نام آن، یک مولفه هویتی است که مخصوص خود آن شرکت می باشد. در این مورد نیز، در صورتی که شماره ثبت شرکت در مهر آن درج شود، اطمینان مشتریان و اشخاص ثالث در رابطه با شرکت بیشتر می شود. به عبارتی، با این کار شما به اشخاص ثالث و مشتریان شرکت خود این اطمینان را می دهید که شرکت کاملاً قانونی است. زیرا هر شرکتی که به ثبت رسیده باشد دارای شماره ثبت است و در نتیجه قانونی به شمار می رود.

مهر اکثر شرکت ها دارای طراحی ویژه و خاصی است و بسیاری از شرکت ها تلاش می کنند که مهر خود را طوری طراحی کنند که کسی نتواند از مهرشان تقلید کند زیرا مهر شرکت نیز می توانند مانند لوگو و نام آن، از موارد مخصوص به خود شرکت به شمار برود و به عبارتی، هر مهر، مخصوص یک شرکت به خصوص باشد. این مورد، برای بسیاری از شرکت ها مورد بسیار مهمی است.

تنها راه حل موجود برای این کار، این است که مهر شرکت به عنوان یک نشان تجاری یا یک لوگو ثبت شود. برای اینکه اطلاعات دقیقتری راجع به نحوه ثبت برند و لوگو بدست آورید توصیه می کنیم مقاله ثبت برند و علامت تجاری را مطالعه فرمایید. با ثبت مهر شرکت و لوگوی شرکت، علاوه بر اینکه طرح مهر به صورت انحصاری شناخته می شود، نام و مواردی که در مهر استفاده شده است نیز انحصاری می شود و در نتیجه، شخص دیگری نمی تواند برای شرکت خود از آنها استفاده کند.

شرایط و ویژگیهای لازم برای ثبت مهر شرکت 

طبق شرایطی که برای ثبت مهر شرکت گفته شد ، اگر افراد بخواهند مهر و لوگوی شرکت خود را ثبت کنند باید مدارک زیر را تهیه کرده و به اداره مالکیت معنوی ارائه دهند:

ارائه یک نسخه کپی از اوراق شرکت

ارائه یک نسخه کپس از شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت

ارائه آدرس و کدپستی محل فعالیت شرکت

ارائه شماره تماس مدیر عامل شرکت به منظور هماهنگی امور مربوطه

ارائه طرح گرافیکی مورد نظر فرد متقاضی که باید ابعاد آن ۶ در ۶ سانتی متر باشد.

چنانچه در خصوص ثبت مهر شرکت و شرایط و ویژگیهای آن و یا در خصوص ثبت لوگو و مهر شرکتتان سوالی دارید با تماس با کارشناسان مجتمع هوشمند طراحی ودیجیتال مارکتینگ فرتاک به بهترین نحو پاسخ سوالات خود را دریافت خواهید نمود 

زمان مورد نیاز به منظور ثبت مهر یا لوگوی شرکت:

به صورت کلی زمانی که برای ثبت مهر شرکت لازم است بستگی به کارشناسی دارد که پرونده شما به وی ارجاع شده است، اینکه حجم کارهای در دست اقدام کارشناس چقدر است، تعیین کننده خواهد بود که به پرونده شما سریع رسیدگی خواهد شد یا با تاخیر ، اما بر اساس تجربه ، فرد متقاضی باید حدود یک ماه تا یک ماه و نیم منتظر بماند تا متوجه شود که آیا طرح لوگوی وی پذیرفته شده یا بنا به دلایل مختلف از جمله شباهت با لوگوی دیگری مورد قبول واقع نگردیده است .پس از آنکه کارشناس در خصوص پذیرش یا عدم پذیرش آن اظهار نظر نمود ، متقاضی باید حدود  ۲ ماه نیز منتظر باشد تا سند مالکیت لوگو و مهر شرکت صادر شود.

شرایط و ویژگیهای مهر شرکت هنگام تغییر آن:

تغییر مهر شرکت یکی از موضوعات مهمی است که باید به آن توجه ویژه ای شود. همانطور که می دانید، مهر شرکت در پایان تمامی اوراق مهم شرکت به خصوص اسناد و اوراق بانکی درج می شود، به همین دلیل، هر گونه تغییر در طراحی مهر شرکت باید به بانک اطلاع داده شود. در صورتی که تغییرات مهر شرکت اعلام نشود، بانک از پرداخت های شرکت و پاس نمودن چکهای شرکت خودداری می کند و این گونه مشکلات شرکت آغاز می شود.

در نتیجه، توصیه می شود، در ابتدای ثبت مهر شرکت در طراحی آن بسیار دقت شود و زمان لازم برای فکر کردن به طراحی و درج موارد در آن، سپری شود تا در طی زمان، نیاز به تغییر مهر شرکت نباشد. اما اگر مهر شرکت تغییر داده شد، بهتر است در اولین فرصت تغییر مهر اطلاع داده شود تا شرکت دچار مشکلات متعدد نشود.

همانطور که گفته شد یکی از مواردی که می تواند در مهر شرکت درج شود، لوگوی شرکت است. لوگو یا همان نشان تجاری هر شرکت، به منظور ایجاد تمایز و تفاوت بین خدمات یک شرکت با سایر شرکت ها، ایجاد می شود. به عبارتی، لوگوی هر شرکت وجه تمایز شرکت با سایر شرکت ها و شخصیت های حقوقی است ومحصولات شرکت با همین لوگو در بازار کار معرفی می شوند.

قانون خاصی به منظور لزوم ثبت لوگو در کشور ایران وجود ندارد ولی در صورتی که لوگوی شرکت به ثبت برسد، این لوگو توسط دولت حمایت می شود تا حقوق و مالکیت آن برای فرد ثبت کننده حفظ شده و از این طریق، مالک لوگو یا برند نیز توسط دولت حمایت می شود.

اما توصیه می شود برند یا لوگوی شرکت به ثبت برسد. زیرا رقابت های متعددی در موضوعات مختلف اقتصادی و تجاری بین انواع شرکت های داخل و خارجی وجود دارد، و به این منظور بهتر است لوگو و برند شرکت به ثبت برسد تا افراد و شرکت های دیگر، از منافع و اعتبار آن لوگو به نفع خود استفاده نکنند و در این بین، به صاحب لوگو نیز ضرری نرسد.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید