طراحی وساخت بج سینه و تاثیرات آن

طراحی وساخت بج سینه

ساخت بج سینه نیازمند به کارگیری هنر، مهارت و تکنولوژی می‌باشد. نشان‌های سینه از مواد فلزی (غالبا)، پلاستیک، چرم، و… ساخته می‌شود. بج مانند نشان و مدالی کوچک با کمک آهنربا یا وسیله‌ای گیره مانند مثل سنجاق به لباس متصل می‌شود. علاوه بر این روش می‌توان با چسباندن، اتوکردن، دوختن نیز این اتیکت‌ها را به لباس الصاق کرد. پین بج فلزی یا همان بچ فلزی براساس متریال و جنس مورد استفاده به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. مهمترین انواع بج فلزی براساس جنس آن عبارتند از : بج برنجی، بج استیل و بج آلومینیومی.

نشان یا همان لوگو شرکت‌ها در اشکال مختلفی طراحی می‌شود. برای تولید قطعه فلزی مشابه لوگو هر سازمانی باید از روش برش کاری استفاده شود. نشان ‌های سینه می‌توانند رنگی باشند. زمانی که ماده اولیه ساخت برای ساخت نشان آلیاژ برنج باشد می‌توان از آبکاری طلایی، نقره‌ای و … استفاده کرد. آبکاری باعث می‌شود که جلوه ظاهری بج سینه که کاربرد اصلی آن تبلیغات و برندینگ است افزایش یابد. به طور کلی ساخت بج سینه با توجه به نیاز و سفارش مشتری صورت می‌پذیرد.

نشان سینه چیست؟

نشان سینه را با نام‌های دیگر آن همچون بج، سنجاق، پلاک و گل سینه نبز می‌شناسند. زبان لاتین نیز به آن pin badge گفته می‌شود. این وسیله یک قطعه‌ی کوچک (غالبا فلزی) است که با توجه به لوگو یا همان نشان یک مجموعه طراحی شده است. استفاده از نشان سینه باعث ماندگاری برند و نام سازمان در ذهن مخاطب  خواهد شد. استفاده از بج یا اتیکت امروزه در سطح جهان رواج دارد و یک نماد خاص در ملاقات‌های رسمی به حساب می‌آید . به‌طور مثال مدیران ارشد سازمان‌ها یا دیپلمات‌ها و مقامات سیاسی کشورها در ملاقات‌های خود از بجی که حاوی لوگو سازمان خود یا پرچم کشورشان باشد، استفاده می کنند.

نشان سینه را – همانطور که از نام‌های دیگرش پیداست – با استفاده از ابزاری مانند مگنت یا سوزن به لباس، کت و مقنعه متصل می‌کنند. نوع دیگری از اتصال مخصوص بج‌های بزرگتر نیز وجود دارد که آسیب کمتری به لباس وارد می‌کند. با توجه به اینکه استفاده از سنجاق باعث تخریب بافت کت یا لباس کارکنان خواهد شد، از گل سینه مگنتی( آهنربایی ) به عنوان راه‌حل جایگزین برای اتصال استفاده می‌کنند. البته محدودیت و مشکل این نوع اتصال در اندازه بج می‌باشد. در واقع برای استفاده از این نوع اتصال باید ابعاد نشان از دو سانتی‌متر مربع یزرگتر باشد تا آهنربای مخصوص به آن الصاق شود.

کاربرد نشان سینه

بج سینه نوعی وسیله تبلیغاتی است که نمایندگان و کارمندان یک شرکت یا سازمان در رویدادهای مختلف برای نشان دادن برند یا نشان خود از آن استفاده می‌کنند. نشان سینه به خاطر ساختار ظاهری خود در نگاه اول توجه مخاطب را جلب می‌کند.  استفاده از بج در البسه نیروی انسانی و کارکنان مجموعه احساس تعلق به برند را در آنها افزایش می‌دهد. نشان سینه در جلسات رسمی به پوشش طرفین مذاکره رسمیت و اعتبار بصری خاصی می‌بخشد. داشتن یک نشان ظریف جواهرگونه و زینتی که به زیبایی طراحی شده است ارزش خاصی به خود شخص و آن برند می‌دهد. علاوه بر این مخاطب نیز با مشاهده آن احساس اعتماد بیشتری به آن فرد و برند خواهد کرد.

یکی دیگر از مزایای پین فلزی یکسان سازی البسه کارکنان یک مجموعه است. شرکت‌ها، مجموعه‌ها و فروشگاه‌های بزرگ با سفارش و ساخت نشان سینه‌ای منحصربه فرد، خاص بودن مجموعه خود را برای مخاطبان و مشتریان خود نمایان می‌سازند.

بج فوری

شرکت‌های بزرگ گاهی برای حضور در رویدادهای مختلف به علت کمبود زمان نیاز به بج فوری دارند. در چنین مواردی بسیار مهم است که بج‌های سفارشی آنها در زمان مقرر آماده شود. ساخت نشان و بج سینه در کوتاه‌ترین زمان در تیراژ بالا و طرح‌های گوناگون نیاز به مجموعه ‌ای منسجم، مجهز و مسئولیت‌پذیر دارد. نکته دیگری که اهمیت فراوانی دارد کیفیت ساخت بج فوری می‌باشد. در بسیاری از موارد کیفیت تولید بج‌های فوری بسیار ضعیف است. این کیفیت کم همواره باعث نارضایتی مشتریان خواهد شد.

تاریخچه بج

طبق شواهد به‌دست‌آمده نخستین مورد استفاده از بج یا نشان به قرون وسطی برمی‌گردد. در این دوران شوالیه‌ها از یک نشان‌واره بر روی زره، سپر یا کلاه خود استفاده می‌کردند تا به‌وسیله آن شناخته شوند. این علامت و نشان‌ها به‌تدریج به نشان خانوادگی افراد تبدیل شدند و فرد دیگری حق استفاده از آنها را نداشت. به تدریج استفاده از این نشان‌ها که در اصطلاح به آنها بج یا بج سینه گفته می‌شود بسیار گسترش یافت. امروزه هر شرکت یا برند معتبری از بج سینه برای معرفی و شناساندن خود استفاده می‌کند. در اروپا نیز همچنان این نشان‌ها توسط خانواده‌های سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید